HD6417750RF240DV
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
HD6417750RF240DV
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 208-BFQFP Exposed Pad
Number of I/O : 28
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.4V ~ 1.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 48K x 8
Program Memory Type : ROMless
Connectivity : EBI/EMI, FIFO, SCI, SmartCard
Package : Tray
EEPROM Size : -
Program Memory Size : -
Oscillator Type : External
Peripherals : DMA, POR, WDT
Product Status : Obsolete
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : SuperH® SH7750
Supplier Device Package : 208-HQFP (28x28)
Data Converters : -
Mfr : Renesas Electronics America Inc
Core Processor : SH-4
Speed : 240MHz
Base Product Number : HD6417750
Description : IC MCU 32BIT ROMLESS 208HQFP
Contact Now
SH-4 SuperH® SH7750 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 240MHz ROMless 208-HQFP (28x28)